ÖNLEYİCİ KORUMA KAPSAMINDA KÜTÜPHANELERDE AFETLERE YÖNELİK TEDBİRLER

 LIBRARY DISASTER COUNTERMEASURES IN SCOPE OF THE PREVENTIVE CONSERVATION

Kütüphane binalarına yönelik hazırlanacak risk azaltma planları ile acil durum planları hem çalışan, ziyaretçi ve kullanıcı odaklı, hem de bina ve derme odaklı olmalıdır. Bunun için proaktif yaklaşımla hazırlanacak planlarda olası meydana gelebilecek can ve mal kayıplarının minimize edilmesi ya da tamamen ortadan kaldırılması amaçlanmalıdır. Yapılacak senaryo çalışmalarının oluşabilecek en kötü duruma göre hazırlanması, acil durum ekiplerinin bu yönde oluşturulması, teçhizatlandırılması ve eğitilmesi; acil durum yönetimin başarısını da beraberinde getirecektir. Bu açıdan; planlama çalışmalarının, afet ve acil durumların üstesinden gelinmesinde anahtar rol oynadığı açıktır.

Çalışmada kütüphanelerdeki acil durum / afet planlama çalışmalarının insan odaklı olarak kurgulanması gerektiği vurgulanmıştır.

Anahtar kelimeler: Kültürel miras koruma, kütüphane binalarına yönelik koruyucu risk tedbirleri,  acil durum planlaması, afet yönetimi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Türk Kütüphaneciler Derneği Bursa Şubesi tarafından desteklenen,  ”Yerel Yönetimlerde Kültürel Mirasın Yönetimi ve Kütüphaneler Uluslararası Sempozyumu” 6-8 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Sempozyumla ilgili detaylı bilgiye www.http://kmyks.bursa.bel.tr adresinden ulaşılabilir.

 

Doç. Dr. Alpaslan Hamdi Kuzucuoğlu – Önleyici Koruma Kapsamında Kütüphanelerde Afetlere Yönelik Tedbirler

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Instagram
Telegram
VK