ACİL DURUM TATBİKATLARI

Kurumlarda acil durum tatbikatları, olası acil durum senaryolarına hazırlıklı olmayı sağlamak, personelin bu durumlarla nasıl başa çıkması gerektiğini öğrenmelerini ve uygulamalarını sağlamak için düzenlenen simülasyonlardır. Acil durum tatbikatları, yangın, deprem, kaza gibi olaylara karşı hazırlık seviyesini artırmak, acil durum ekiplerinin koordinasyonunu test etmek ve çalışanların acil durumlarda nasıl tepki vereceklerini öğrenmelerini sağlamak amacıyla gerçekleştirilir. Özellikle kültürel miras alanlarında ve kütüphane, arşiv ve müze gibi kültürel bellek kurumlarında bu çalışmalara çok önem verilmelidir.

MASABAŞI ACİL DURUM TATBİKATLARI

Masabaşı acil durum tatbikatı, önceden planlanan bir senaryoya dayalı olarak, bir kuruluşun ya da iş yerinin çalışanlarının acil durum durumunda nasıl tepki vereceklerini ve nasıl hareket edeceklerini öğrenmek için yapılan bir tatbikattır.

 

Bu tatbikat, birçok farklı senaryoya göre uyarlanabilir. Örneğin, yangın, doğal afet, terör saldırısı, kimyasal sızıntı ya da salgın gibi acil durum senaryoları kullanılabilir. Tatbikat, iş yerindeki tüm çalışanların, acil durumlarda hangi prosedürleri izleyeceklerini, kimin ne yapacağını ve nasıl iletişim kuracaklarını öğrenmelerini sağlar.

 

Masabaşı acil durum tatbikatı, iş yerindeki acil durum ekiplerinin, yangın söndürme, ilk yardım, tahliye ve diğer acil durum prosedürlerini uygulamalarına da olanak tanır. Bu sayede, acil durum durumunda tüm çalışanların güvende kalması ve sorunsuz bir şekilde tahliye edilmesi sağlanır.

Tatbikat sonrası yapılan bir değerlendirme, eksikliklerin tespit edilerek giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca, çalışanların acil durumlarda nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda daha bilinçli hale gelmelerini sağlar. Bu sayede, iş yerindeki acil durumlarla başa çıkmak için hazırlıklı ve donanımlı bir ekip oluşturulabilir.

Prof.Dr.Alpaslan Hamdi KUZUCUOĞLU,  Sayın Prof.Dr.Oya ÇAKIN ve Sayın Mehmet BİLGİTEKİN tarafından Koceli Üniversitesinde yürütülen Masabaşı Tatbikatında Hakem olarak görev almıştır.

Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Instagram
Telegram
VK