YAPISAL OLMAYAN SİSTEMLERİN DEPREM ETKİLERİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ

İPEK, CENGİZ & KUZUCUOĞLU, ALPASLAN & KISTIR, MEHMET RAFET (2015). YAPISAL OLMAYAN SİSTEMLERİN DEPREM ETKİLERİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ  International Burdur Earthquake & Environment Symposium, 7-8-9 Mayıs 2015, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Burdur.

http://ees2015.maku.edu.tr/index.php

 

Özet:

Bu çalışmada yapısal olmayan elemanların deprem etkisi altında incelenmesi yapılmıştır. Performansa dayalı deprem tasarımının geleneksel tasarımın yerini aldığı günümüzde, performansa dayalı tasarım açıklanmıştır. yapısal olmayan elemanlar 1927’ den itibaren ifade edilmeye başlanmış (UBC, 1927)  ve sonra yönetmenlikler oluşturulmuştur (FEMA E-74, 2011). Ancak söz konusu oluşturulan yönetmenlikler analitik ve deneysel sonuçlardan çok tamamen mühendislerin sezgisine ve geçmiş tecrübelerine dayanmaktadır. Bu makale sismik tasarım üzerine mevcut bilimsel çalışmaları ve yapısal olmayan elemanlar üzerine yapılan analizleri özetlemektedir Ayrıca yapısal olmayan elemanların çökmesi büyük felaketlere veya deprem sonrasında acil müdaheleyi engellemektedir. Yapısal olmayan elemanların yatırım maliyeti yapısal elemanların maliyetinden büyüktür. Özellikle yapı içindeki yapısal olmayan elemanların toplam maliyet içindeki payı %85-90 oranlarına vardığı gelişmiş ülkelerde deprem sırasında ve sonrasında hasar olmaması istenmektedir. Tarihi binalarda ki yapısal olmayan sistemler olarak kabul edilen miras ve zenginliklerin korunması ve deprem sonrasında işlevlerine devam etmeleri hayati önem arz ettiğinden yapısal olmayan elemanların tasarımları için yeni öneriler sunulmuştur.

Anahtar Kelimeler: Yapısal olmayan elemanlar, Deprem tasarımı, Sismik davranış, Performansa dayalı tasarım

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Instagram
Telegram
VK