YANGINLARA HAZIRLIKLI DEĞİLİZ

c2804c69-9694-428e-bd43-88425bd3e8e3

Adana Aladağ’da meydana gelen yurt yangınında 12 kız öğrenci ve bir eğitmenin hayatını kaybetmesi, Türkiye’nin yangınlara ve afetlere ne kadar hazırlıklısız olduğunu gün yüzüne çıktı. Millî Gazete’ye konuşan, iş güvenliği ve sağlığı uzmanı Dr. Alpaslan Hamdi Kuzucuoğlu, yurt ve okulların büyük çoğunluğunun yangına ve doğal afetlere hazır olmadığını söyledi.

Adana Aladağ’da meydana gelen ve 13 insanımızın hayatını kaybettiği yangınının ardından gazetemize konuşan iş güvenliği ve sağlığı uzmanı Dr. Alpaslan Hamdi Kuzucuoğlu, çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Türkiye’de yangın güvenliği önlemleri neredeyse yok” diyen Kuzucuoğlu, “Faaliyete olan yurtlar ve okulların yeterli derecede güvenlik ekipmanları yok. Yarın böyle bir yangında kayıplarımız daha fazla olur” şeklinde konuştu.

DENETLEME YAPILMIYOR
Kuzucuoğlu, “Özel öğrenci yurtları ve kamu kurumuna bağlı yurtlarda yönetmeliğe göre gerekli görüldüğünde bakanlıkça, mülki idare amirleri tarafından hazırlanan plan doğrultusunda yılda iki defa denetlenir. Denetleme raporları ile eksikleri bulunmayan yurtların listesi, denetlemenin sona ermesinin ardından 15 gün içinde valiliklerce bakanlığa gönderilerek bu denetleme gerçekleştirilmiş olur, okul ve yurtların 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili mevzuatı uyarınca yaşam alanlarının can ve mal güvenliğinin güvence altında alınması için de detaylı denetlenme yapılması gerekirken bu denetlemeler hiç yapılmıyor” ifadelerini kullandı.

“DERS ÇIKARTMALIYIZ”
Bu tür acı olayların bir milat olması gerektiğini belirten Kuzucuoğlu, “Bu felaketlerden dersler çıkarılmalı, tüm yapıların güvenli ve sağlıklı yaşam alanlarına kavuşabilmesi için mevzuata uygunluğu sağlayacak denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi gerekiyor. Yurtlara yangın erken algılama ve uyarı sistemleri tesis edilerek, yangınla mücadele kapasitesine sahip etkin mücadele ekipmanı ile donatılması şart” dedi.

RAPORA GÖRE İHMAL VAR
Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yangını ile ilgili hazırlattığı bilirkişi ön raporunda, hayatlarını kaybedenlerin, PVC nitelikli yangın merdiveni kapısının kolu olmadığı için dışarıya çıkamadıkları, yangına binanın elektrik panosundaki şalterlerin eskimiş olmasından ve kaçak akım rolesi bulunmamasından dolayı meydana geldiği ifade edilmişti.

ALİ ÇAĞLAR TINBEK- Milli Gazete 06-12-2016

http://www.milligazete.com.tr/yanginlara_hazirlikli_degiliz/439427

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Instagram
Telegram
VK