TÜRKİYE VE JAPONYA’NIN DEPREM MÜHENDİSLİĞİ ALANINDAKİ İŞBİRLİĞİ’NİN 60. YILI ÇALIŞTAYI

http://www2.itu.edu.tr/tr/haber/?b5ae0ed9-a5f8-4764-b4c9-f01bc71bf4c6

İstanbul Teknik Üniversitesi Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü  “Türkiye ve Japonya’nın Deprem Mühendisliği Alanındaki İş Birliğinin 60. Yılı” anısına 1-2 Haziran tarihlerinde bir çalıştay düzenledi. Türk ve Japon bilim adamlarını buluşturan çalıştayda, Türkiye ve Japonya’nın Deprem Mühendisliği alanındaki iş birliğinin tarihsel süreci, ortak çalışmalar ve geçtiğimiz yıl iki ülkede önemli deprem hasarlarına yol açan Van ve Fukushima depremleri ile ilgili en son çalışmalar sunuldu.

Remzi Ülker Konferans Salonu’nda açılışı yapılan çalıştaya İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Derin Ural, Uluslararası Deprem Mühendisleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Polat Gürkan, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Başkanı Akio Satio, JICA Türkiye Derneği’nden Dr. Alparslan Kuzucuoğlu, Deprem Mühendisliği Afet Yönetimi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ertaç Ergüven, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan yetkililer ve akademisyenler katıldı.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, Türkiye’de deprem çalışmalarının temelini atan İstanbul Teknik Üniversitesi’nde en son yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Prof. Dr. Şahin “Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü’nü kurduk. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın oluşturduğu Deprem Danışma Kurulu’nda yer alan 5 akademisyenden birisi benim, diğeri de Rektör Yardımcım Prof. Dr. Derin Ural’dır. Türkiye Japonya işbirliğinin 60. yılında İTÜ ile Japonya’nın deprem mühendisliği alanında lider üniversiteleri arasında ortak lisans ve lisans üstü programlar başlatabiliriz.” dedi.

Uluslararası Deprem Mühendisleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Polat Gürkan konuşmasına başlamadan tüm konukları geçtiğimiz yıl Ekim ayında Van’da meydana gelen depremin ardından artçı sallantılarda göçük altında kalarak hayatını yitiren Japon yardım gönüllüsü Atsushi Miyazaki anısına saygı duruşuna davet etti. Gürkan, 1952 yılından itibaren Türkiye’ye eğitim için gelen Japon bilim adamları ile başlayan ilişkilerin tarihsel sürecini ve Türkiye’de yürütülen çalışmaları aktardı. Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Başkanı Akio Satio da iki ülkenin yaşadığı büyük depremlerin ardından ortak amacın güvenli toplumlar için çalışmak olduğunu vurgulayarak “Türkiye’den 300 teknik personele Japonya’da eğitim verdik. Japon bilim adamları 60 yıldır bilgi birikimlerini ve tecrübelerini Türkiye’deki meslektaşları ile paylaşıyor. Depremlerden doğan zararların en aza indirilmesi ve afet yönetiminin gelişmesi için yapıcı ve aktif çalışmalara devam edeceğiz.” dedi.

Türkiye Deprem Vakfı Başkanı Prof. Dr. Hasan Boduroğlu da “Japonya ve Türkiye Arasındaki işbirliği ve bu işbirliğinin İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Sismoloji ve Deprem Mühendisliğinin Gelişimine Katkıları” konulu bir sunum yaptı. Prof. Dr. Boduroğlu 1939 yılında yaşanan 7.9 Erzincan depreminin ardından Türkiye’de başlatılan yönetmelik çalışmaları ve 1942 yılında Türkiye Zelzele Haritası’nın hazırlanmasından, 2010 yılında Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü’nün kurulmasına kadar geçen süreyle ilgili detaylı bilgiler paylaştı.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Instagram
Telegram
VK